Paskelbta

Momentinių fotoaparatų istorija

Momentinių fotoaparatų istorijos pradžia galime laikyti 1948-uosius, kai išradėjas Edwin Land sukūrė pirmąjį momentinį fotoaparatą – „Polaroid Land Model 95“. Idėja sukurti fotoaparatą, kurio nuotraukomis galima būtų džiaugtis tuojau pat, išradėjui kilo tuomet, kai atostogų metu jis nufotografavo savo 3 metų dukterį ir ši paklausė paprasto klausimo – „O kodėl aš iškart negaliu pamatyti nuotraukos?“. Edwin Land nusprendė negaišti laiko aiškinimams ir sukūrė fotoaparatą, iš kurio nuotraukos išlįsdavo jau po kelių sekundžių. Nieko nuostabaus, kad šis išradimas tiesiog pribloškė pasaulį.

Edwin Land prieš pat Kalėdas kartu su „Polaroid“ kompanija pagamino 60 pirmojo fotoaparato kopijų, tačiau paklausa buvo tokia didžiulė, kad visi jie buvo kaipmat išpirkti per pirmąją dieną. Taigi, tai tapo „Polaroid“ fotoaparatų eros pradžia, kuri tęsėsi ištisus dešimtmečius ir galiausiai, visai nesenai, užbaigė savo dienas.

2001-aisiais „Polaroid“ paskelbė apie bankrotą. Skaitmeninių fotoaparatų era nustelbė momentinius fotoapratus ir šie keliems metams prarado savo paklausą.

2008-aisiais dukterinė „Polaroid“ firma pranešė, kad nebegamins šiems fotoaparatams skirtų kompnentų. Tarp jų – ir fotojuostelių. Momentinės fotografijos fanams tai buvo tikras šokas, nes jų fotoaparatai be juostelių staiga tapo nieko verti. Vis dėlto, vienas turtingas fotografijos fanas tais pačiais metais įkūrė „The Impossible Project“ ir po poros metų paskelbė, kad pradeda pardavinėti fotojuosteles populiariausiems „Polaroid“ modeliams.

Kad ir kaip bebūtų, šiuo „Polaroid“ krachu puikiai pasinaudojo „Fujifilm”, kuri dar 1998-aisiais pristatė savo „Instax“ fotoaparatų liniją, tačiau ilgus metus buvo „Polaroid“ šešėlyje.
Kadangi „Fujifilm“ gamino ir skaitmeninius fotoaparatus, jie išsilaikė rinkoje ir turėjo lėšų net ir XXI amžiuje toliau gaminti momentinius fotoaparatus. Tikras pakilimas prasidėjo tais pačiais 2008-aisiais. Nuo tada „Fujifilm“ tapo praktiškai vieninteliu momentinių fotoaparatų gamintoju, vis dar kuriančiu naujus modelius ir toliau tobulinančiu technologiją.